CS VYNÁLEZ

Každá doba lidské civilizace vytvořila svoji architekturu. Dodnes obdivujeme antické stavby, středověké hrady, secesní zámky i novější skvosty 20. století. Na všech stavebních stylech se současně podílely a podepsaly dobové nové technologie.

Dnes je také každý dům, vila, bungalov představitelem naší doby. Většina je vzorem jednoduchých, kvadratických tvarů nebo futuristických návrhů. Dovolují nám to současné technologie výroby i materiály. Ale také nás k tomu nutí hromadnost použití v maximálně jednoduchém provedení.

Tyto moderní stavby již nemohou využívat konzervativní a zastaralé technologie ani ke svým doplňkům. A takovým doplňkem je i relativně tradiční pergola, zastřešení terasy, zimní zahrada, garážové stání, skleník. Dosud však nebyl nikde vytvořen systém, který by umožnil vodorovnou střechu zasklenou sklem pro tak široké využití. Takový, který se dá vložit do dřevěné, betonové nebo ocelové pergolové střechy.

A kde se tento systém zrodil? Zde v Čechách. Více jak 20 let jsem realizoval stavby zimních zahrad, skleníků a zastřešování teras. A velmi často jsem narazil na stavby, kde bylo technicky téměř nemožné takové přístavby realizovat. Nebyly k tomu vhodné systémy.  A proto jsem navrhl první, druhý, třetí a začal jsem tyto systémy sám zkoušet. Nyní je to již pátá generace od původního návrhu. A vytváří parametry, které žádný jiný současný systém nabídnout nedokáže. Ano je to systém nový, vznikl v prostředí velmi konzervativního myšlení architektů, stavebníků, úřadů a bohužel i finančních investorů. Nebude asi snadné i přes svoji dokonalost tuto technologii uvést ve velkém na trh, aby byla přístupná všem a aby mohla co nejdříve překročit hranice naší republiky. V galerii tohoto článku uvidíte mnoho příkladů a možností, které dokáže nádherně vyřešit. A k tomu, aby se tato technologie rychleji rozšířila, můžete značnou měrou přispět i vy. Sdílejte tento i další články všemi možnými dostupnými způsoby. Stanete-li se příznivci tohoto blogu, budeme vás stále informovat o novinkách, akčních nabídkách, jak se daří naplnit naše cíle a co vše nového jsme vytvořili. Získáte řadu slev a speciálních nabídek.

Ale vrátíme se k technologii samé. Vyjmenujme, jaké problémy, fyzikální jevy a materiálové překážky tento český systém řeší.

 1. Jako hlavní vlastnost je využití pro zasklení vodorovné a velmi mírně skloněné konstrukce sklem.
 2. Systém je postaven na „tlakovou vodu“, která vzniká při nedostatečném nebo pomalém odtoku dešťové vody, tajícího sněhu, ale i při tlakovém mytí.
 3. Dosud nikde nevyřešeným prvkem je možnost zasklít několika skel za sebou, při zajištění 100% odtoku a odvodnění při případném mechanickém poškození spoje, či zestárnutí materiálů spoje.
 4. Poměrně snadná výměna případně poškozeného skla kdekoliv v prostoru zasklení.
 5. Velmi bezpečný pohyb po střeše za účelem její údržby nebo prostoru nad ní.
 6. Při pohybu na střeše nechodíte po skle.
 7. Délka zasklení ve směru jednoho spádu je až 6 m, při oboustranném odvodu tedy až 12 m.
 8. Obvyklá délka hlavních skel je doporučená od 1000 do 2000 mm, délky jsou v periodě 250 mm.
 9. Pergolová vestavba je použitelná v maximálních rozměrech i při nízkých podhledech převisů střech.
 10. Elegantní pergolu (také zimní zahradu) postavíte do jakéhokoliv prostoru u domu, včetně rohové terasy valbových střech.
 11. Sklo je do konstrukce pružně uloženo, plně tak eliminuje tvarové změny dřeva vlivem tepla, vlhka, větru apod.
 12. Uložení skla eliminuje i velmi velké kroupy, aniž by došlo k poškození skla.
 13. Systém je variabilní také pro půdorysně tvarové prostory.
 14. Montáž je principiálně jednoduchá a zvládne ji každý zručný řemeslník nebo kutil.
 15. Systém lze montovat také do již stojících vodorovných a mírně skloněných pergol.
 16. Technologie umožňuje barevnou variabilitu a lze ji tak velmi dobře sladit se stávajícím oplechováním přilehlého objektu.
 17. Využití systému je variabilnější, než si lze běžně představit. Pergola zastřešení terasy je nejčastějším řešením, tak jako zimní zahrady (2v1 – pergola- zimní zahrada), dále zádveří, parkovací stání, zastřešení schodišť, vstupů a chodníků, čekárny a zastávky pro hromadnou dopravu, elegantní prodejní stánky, stylové moderní altány a jako unikátní řešení také jako skleník.
 18. Do systému lze snadno připevnit mnoho doplňků, vč. žaluzií, osvětlení apod.
 19. Vodorovná konstrukce střechy umožňuje vestavby do velmi složitých prostorů.
 20. Technologie přítlačné lišty chrání dřevěné krokve od působení vlhkého sněhu.

236 total views, 2 views today