Zahradní styl a nadčasová krása anglických viktoriánských skleníků jsou nám v poslední době stále bližší. Všimli jste si? Pokud za plotem na zahradě uvidíte polykarbonátový skleník, většinou vás ničím neupoutá. Naopak po několikaletém používání je jeho původní krása ta tam. Ovšem jestli míjíte zahradu s viktoriánským skleníkem, zaručeně se otočíte. A ne jednou. Zkrátka je to zahradní ozdoba a při minimální správné údržbě se jím můžete pyšnit po několik desetiletí. Neztratí nic ze svého kouzla.

Typickým rysem viktoriánského skleníku je cihlová podezdívka, tzv. vystouplý „nos“ jako zvýraznění vstupu do skleníku a typické hřebenové ozdoby po celé délce vnější střešní konstrukce.

Kde se vzal název viktoriánský skleník?

Viktoriánskou dobou označujeme období cca od 30. let do konce 19. století. Vyznačuje se rostoucím blahobytem širších vrstev společnosti a spojujeme jí především se starou Anglií. Právě z Anglie se rychle rozšířila pověstná radost ze zahradničení, kde neodmyslitelnou součástí nemovitosti byl krásný skleník.

A nebyly to jen povinnosti s pěstováním květin či zeleniny. Skleník byl obrazem movitosti svého majitele, pořádala se v něm volnočasová setkání rodiny, na čaj o páté byla návštěva uváděna do skleníku zařízeného reprezentačním stylovým nábytkem. Nechcete se do té doby alespoň pomyslně na chvíli vrátit?

A kolik stojí?

Správně odhadujete, investice ani do současného viktoriánského skleníku není nejlevnější, odráží spotřebu dodaného materiálu a především náročnou detailní práci. Také neočekávejte, že dnes objednáte a zítra vám skleník přivezou. Většinou se jedná o zakázkovou práci. Sladit se musí rovněž základy pod skleník a stavba zídky.

Líbil by se vám skleník v černé, bílé, zelené nebo jiné barvě? Vyberte si podle svého vkusu a podle prostředí, do kterého bude zasazen. Dodavatel poskytuje na webu 3D vizualizaci tvaru skleníku a orientační kalkulaci dodávky vybraného typu. Nejpozději při podepisování smlouvy by pak měly být dohodnuty i tvarové a barevné detaily skleníku a přesné umístění otvíravých částí a přesná cena s ohledem na místo stavby.

Klasickými materiály dodávanými na stavbu skleníku jsou zinkovaná ocel, barevný plech, hliníkové doplňky a sklo. Sklo může být jednoduché nebo dvojsklo, vždy by však mělo být složeno z užších a vyšších tabulek, aby dokonale prezentovalo viktoriánský styl. Na přání je možné svislé stěny na vnějším plášti mít i dřevěné. Výměna tradičních materiálů za materiály modernější a netradiční není u stavby skleníku doporučována s ohledem na estetickou stránku stavby.

Výsledek stojí za to!

Jen si představte, je slunečné léto a uprostřed vaší nádherné zahrady stojí úžasný skleník. Pozvěte si příbuzné, známé a sousedy, posaďte je na lavičku s výhledem na viktoriánský skleník a podávejte stylově čaj o páté …… Je to vaše zahrada, váš skleník, vaše krásné pocity z dokonalosti!

963 total views, 4 views today